Vážení zákazníci, v pátek 3.12. bude naše prodejna v Opavě z technických důvodů otevřena pouze do 14 hodin. Děkujeme za pochopení.

Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Alchymie pneumatik pro formuli 1

Již od roku 2011 obouvá závodní monoposty formule 1 jediná firma – Pirelli. Pro letošní sezónu si však připravila novinku. Tou je rozšíření nabídky pneumatik na rovných 7 směsí. Oproti minulým sezónám tak přibyly ještě supertvrdé a hyperměkké pneumatiky.

Výroba

Výroba závodních pneumatik pro všechny týmy probíhá v Turecku ve městě Izmit, asi 100 km východně od Istanbulu. Zde se vyrábí i pneumatiky určené do běžného provozu, výrobní linky pro pneumatiky F1 jsou však oddělené a střežené tak, aby se tam nikdo nepovolaný nedostal. Do stejné fabriky, ze které pneumatiky vyrazily na svou pouť, se použité vracejí k recyklaci.

Vývoj samotný ale v Turecku neprobíhá, o ten se starají inženýři v laboratořích na severu Itálie nedaleko Milána. Na výrobu se používá více než stovka různých látek. Vzhledem k extrémní zátěži, která je na pneumatiky vyvíjena, se místo oceli používá syntetické aramidové vlákno, které v průmyslu nachází uplatnění například jako náhrada azbestu nebo při výrobě ohnivzdorného oblečení. Dříve se používalo také na výrobu neprůstřelných vest.

Rozdělení tvrdosti pneumatik

Existuje 7 různých směsí pneumatik na suchou trať plus jedna směs přechodná a jedna na mokrou trať. Všechny směsi jsou o stupeň měkčí než v předešlých sezónách. Nová hyperměkká růžová pneumatika je vhodná na městské okruhy, jako je třeba Monako, kde se jezdí více technicky a je třeba spíše větší přilnavost. Značení je následující:

Superhard – oranžová
Hard – modrá
Medium – bílá
Soft – žlutá
Supersoft – červená
Ultrasoft – fialová
Hypersoft – růžová

 

Nabídka pneumatik Pirelli pro formuli 1  

Původní sestava pneumatik pro závody formule 1.

Světoví výrobci pneumatik investují nemalé částky do výzkumu. Pirelli také, ale má v tomto jednu ohromnou výhodu. Díky účasti v závodech formule 1 může přenést svoje poznatky z vývoje závodních pneumatik a jejich testování továrními týmy i do běžné výroby. Získává tak bonus oproti výrobcům, kteří nemají k dispozici takové množství cenných dat.

My sice v e-shopu obutí pro F1 nemáme, ale pneumatiky Pirelli, inspirované zkušenostmi ze závodních okruhů a určené těm, kteří krotí pod kapotou o něco méně koní, vám nabídnout můžeme. Stejně tak i široký výběr z portfolia ostatních výrobců nebo třeba pneumatiky pro motocykly či obutí pro užitkové vozy. Zkrátka vybere si u nás snad každý.

 

Zdroj foto: Wikimedia.org

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru