Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Co znamenají čísla na discích?

Skoro každý šofér chce mít své auto tip-top a dbá o jeho vnější údržbu. Jedním z množství způsobů, jak autu dodat šmrnc, je výměna menších disků za větší.Co znamenají čísla na discích ? Jednoduše takové, které udělají auto masivnější a poutají pozornost. Před jejich koupí ale o nich musíte vědět několik informací.

Na každém disku se nacházejí čísla, které nám řeknou o discích něco víc. Ne každý je ale ví rozlišit. Pojďme se tedy podívat, co tato čísla znamenají a kde se přesně nacházejí. Zvenku musí disk vypadat perfektně, proto se číselné informace nacházejí na vnitřní straně ráfku.

Spousta čísel, mnoho důležitých informací

Jako příklad si uvedeme tyto číselné informace: 8,5Jx17 5×120 ET 15

První číslo 8,5 udává šířku disku v palcích (1 palec = 2,54 cm). Číslo 17 je průměr v palcích. Znak x mezi těmito dvěma čísly označuje tvar profilu ráfku. Někdy se za prvýcm číslem, v tomto případě za 8,5, objevuje i písmeno J. Písmeno J označuje typ patky (má ho většina hlinkových disků). Můžeme se setkat s písmeno B, H nebo jinými.

Na discích se nachází několik šroubů. V našem uvedeném modelu čísel nám prozrazuje jejich počet číslo 5. Číslo 120 zase určuje rozestup šroubů v milimetrech. Takže máme na disku pět šroubů ležících na kružnici o průměru 120 mm.

Co znamenají čísla na discích ? Zkratka ET má náročnější definici, která definuje vzdálenost mezi myšlenou rovinou procházející středem hliníkového disku a rovinou dosedací plochy disku. Je to vlastně zális disku, tedy podle tohoto údaje víme, jak hluboko bude kolo schované v blatníku. Uvádí se v milimetrech. Takže v tomto případě je zális disku 15 mm. Čím nižší číslo, tím je pneumatika více vysunuta ven.

Velké disky poutají zrak řidičů, ale i policisty

Rozměr pneumatik je při jejich výběru opravdu důležitý. Každé auto má v technickém průkazu uvedené rozměry pneumatik, které se mohou na daný typ vozidla použít. Pokud chceme na auto nasadit větší disky, musíme na ně dát pneumatiku s nižším profilem. S takovými věcmi ale buďte opravdu opatrní, abyste neovlivnily jízdní schopnosti auta nebo abyste nedostali pokutu.

V AZ-pneu najdete pneumatiky a disky, které hledáte

Pokud hledáte pro své auto nové disky a pneumatiky, máme pro vás řešení. Viz nabídku disků a pneumatik v e-shopu AZ-pneu a vyberte si pneumatiky, které vyrazí dech všem řidičům okolo. Pokud byste s výběrem potřebovali poradit, nás tým AZ-pneu je vám k dispozici.

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru