Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Hliníkové, nebo plechové disky? Víme, které vítězí v nejdůležitějších disciplínách!

Disky na auto lze vybírat jednoduše podle vzhledu a ceny. Chcete-li ale zároveň zohlednit i jejich vlastnosti v různých podmínkách, hodí se vědět, jak se hliníkové disky liší od plechových, a který materiál splní vaše očekávání.

Hliníkové, nebo plechové disky?

Hliníkové disky jsou výrazně estetičtější a lépe se udržují, ale plechové jsou zase levnější a odolnější.

Odolnost disků

Lepší odolnost proti mechanickému poškození vykazují plechové disky, které oproti hliníkovým není tak snadné poškodit např. při nárazu na obrubník. V podzimním a zimním období oceníte odolnost hliníku proti korozi. Horší je to však s odolností proti posypové soli, která způsobuje rychlejší znehodnocení povrchu. To lze částečně eliminovat použitím speciálních ochranných přípravků určených pro tento materiál. Dojde-li však k většímu poškození disků, mohou začít galvanicky korodovat a velmi rychle ztrácí svou, nejen estetickou, hodnotu.

Jízdní vlastnosti

Hliníkové disky jsou lehčí, což mírně snižuje spotřebu a opotřebení závěsných součástek. Hůře jsou na tom však na sněhu, kdy zhoršují ovladatelnost vozidla. Chcete-li předejít komplikacím v zimním období, je třeba vybírat k tomuto materiálu opravdu kvalitní zimní pneumatiky. Plechové disky na sněhu jízdní vlastnosti nemění. Vzhledem k jejich vyšší hmotnosti je rozjezd pomalejší než s hliníkovými disky.

Finanční stránka

Řídíte-li se při výběru disků jejich cenou, jsou pro vás jasnou volbou plechové disky, na kterých oproti hliníku výrazně ušetříte. Záleží také na tom, jakou pozornost budete věnovat jejich údržbě, která ovlivňuje trvanlivost obou materiálů. Neudržované plechové disky mohou být dlouhodobě finančně srovnatelné s udržovanými hliníkovými, a to kvůli zkrácené životnosti.

Údržba disků

Na údržbu jsou jednodušší hliníkové disky, které nezachycují tolik nečistot jako plechové disky. A jak už bylo zmíněno, nehrozí u nich koroze vlivem povětrnostních podmínek. Plechové disky je třeba pro jejich delší životnost pravidelně ošetřovat antikorozním nátěrem a v případě, že ke zreznutí dojde, disky přebrousit a přelakovat. Při jakékoli úpravě povrchu dbejte na to, aby přípravek nezůstal na povrchu kola a nezpůsobil tak nevratné škody na pneumatice.

Estetické hledisko

V designu mají jednoznačně navrch hliníkové disky před plechovými, vynikají totiž variabilitou. Můžete je sladit s barvou vozu, nebo vybrat jiný zajímavý design. Plechové disky sice z hlediska estetiky pokulhávají, ale lze je doplnit o plastové poklice různých odstínů, které mohou imitovat vzhled „líbivějších“ hliníkových disků.

Hliníkové disky Plechové disky
Odolnější materiál +
Vyšší odolnost proti korozi +
Lepší jízdní vlastnosti v zimě +
Nižší cena +
Estetičtější design +
Jednodušší údržba +

 

Jaké disky tedy vybrat?

Hliníková kola jsou výrazně designovější, dražší a riziko jejich poškození je v zimním období v podstatě srovnatelné s plechovými. A co se týče plechových disků, vzhledem k jejich lepším jízdním vlastnostem na sněhu jsou v nepříznivých povětrnostních podmínkách bezpečnější a vyjdou vás levněji. Počítejte však s náročnější údržbou. Abyste využili veškerých výhod hliníkových i plechových disků, doporučujeme materiály střídat vždy s příchodem sezóny.

 

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru