V tomto článku se budeme bavit o rizicích, která představují staré pneumatiky, ale i o tom, jak poznat životnost pneumatik a jak ji prodloužit. Mnoho nezávislých testů totiž potvrdilo, že bezpečnost jízdy se stářím pneumatiky klesá.
Stáří pneumatiky zjistíte na boku pláště. Na něm naleznete tzv. kódování DOT, kdy poslední čtyři číslice ukazují týden a rok výroby.
Příklad: poslední čtyřčíslí 1215 znamená, že pneumatika byla vyrobena ve 12. týdnu roku 2015.
Zajímat by vás měla ale i míra opotřebení. Minimální hloubka dezénu, která je stanovena legislativou, je 1,6 mm. Pneumatiky by proto měly být měněny dříve, než dojde k jejich opotřebení pod tuto hloubku.
Velká část výrobců pneumatik vám ulehčuje práci a umisťuje na bočnice značky, které usnadní nalezení destičky ukazující míru opotřebení. Více informací o opotřebení pneumatik se dočtete v jiném našem článku.
Bezpečnost jízdy se stářím pneumatik klesá.
Se stářím pneumatiky klesá bezpečnost jízdy. Zvláště to poznáte na mokré vozovce. Auto je v takovém případě hůře ovladatelné a prodlužuje se jeho brzdná dráha. Se starými a ojetými pneumatikami se vystavujete riziku smyku a aquaplaningu. Právě kvůli těmto rizikům byste se měli vyvarovat nákupu ojetých pneumatik. Nemůžete si totiž nikdy být jistí jejich stavem a historií. Nevíte, jak byla pneumatika používána a skladována.
Abyste zvýšili bezpečnost jízdy, nezapomeňte ani na sezónní výměnu pneumatik. Zimní pneumatika se totiž při vyšších teplotách zahřívá, a tím se stává nestabilní. Má také výrazně delší brzdnou dráhu než pneu letní, určené k provozu během teplých měsíců.
Provozní stáří pneumatik se pohybuje kolem pěti let. Aby si po celou dobu zachovaly své jízdní vlastnosti, je nutné jim věnovat určitou péči. Poradíme vám proto, jak pečovat o pneumatiky, aby se prodloužila jejich životnost:
Nedostatečně nahuštěné pneumatiky se rychleji opotřebovávají.
Při výměně zimních a letních pneumatik si nechte kola vyvážit. Díky tomu docílíte rovnoměrného opotřebení.
Pravidelné vyvážení kol prodlužuje životnost pneumatik.
Doporučuje se měnit kola cca každých 10 000 km, a to z hnací nápravy na hnanou, protože pneu na hnací nápravě se opotřebovávají rychleji.
Správné skladování může značně prodloužit životnost pneumatiky. Pneumatiky by proto měly být skladovány na suchém, chladném a tmavém místě. Neměly by v žádném případě přijít do kontaktu s olejem, vazelínou či rozpouštědly. Pneumatiky bez ráfku se doporučuje skladovat ve vertikální poloze postavené vedle sebe, pneumatiky s ráfkem je vhodné skladovat na sobě nebo zavěsit.
Vliv na stav pneumatik má také styl vaší jízdy. Více se opotřebovávají agresivní jízdou a stylem jízdy brzda–plyn.
Pokud používáte zimní pneumatiky v létě, výrazně tím zkracujete jejich životnost. Při vyšších teplotách totiž dochází k jejich měknutí a rychlejšímu opotřebení.
Potřebujete pomoct s výběrem pneumatik a dalšího příslušenství? Ozvěte se. Náš tým specialistů se o vás postará.
Zdroj foto: Pixabay.com