Vážení zákazníci, v pátek 3.12. bude naše prodejna v Opavě z technických důvodů otevřena pouze do 14 hodin. Děkujeme za pochopení.

Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Pozor! Některé limity pro převoz zboží stále platí i pro Schengen!

Chystáte-li se autem na dovolenou, volný pohyb a zrušení hranic v schengenském prostoru jistě oceníte. Schengen ovšem není Evropská unie a ne všechny země EU jsou součástí schengenského prostoru. Máte-li namířeno do země EU, která není součástí Schengenu, tedy chcete navštívit Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko nebo Kypr, může vás čekat nejen fronta na hranicích, ale i kontrola převáženého zboží.

limity pro převoz zboží

Na převážení alkoholu, cigaret a spoustu dalšího zboží přes hranice se vztahují množstevní omezení.

 

Jízda autem na dovolenou do zemí Evropské unie, a to i přes hranice Schengenu, pro vás neznamená nutnost studia obsáhlých a složitých nařízení. Jako spotřebitel můžete bez dodatečných poplatků přes hranice převážet zboží v jakémkoli množství, s výjimkou toho, které podléhá spotřební dani. Mezi takové zboží patří alkohol, tabákové výrobky a pohonné hmoty, jejichž množství je limitováno pouze pro osobní spotřebu.

Zboží  Obecné limity EU
Cigarety 800 ks
Doutníky 200 ks
Krátké doutníky 400 ks
Tabák 1 000 g
Pivo 110 l
Víno 90 l
Sekt 60 l
Lihoviny 10 l
Pohonné hmoty 10 l v homologovaném kanystru (kromě paliva v nádrži)

Pozor! Tabulka zahrnuje obecné limity stanovené Evropskou unií a hodnoty se mohou u jednotlivých států lišit. Vždy je dobré se před cestou informovat o nařízeních konkrétní země. V případě převozu peněz převyšujících částku 10 000 eur je třeba si také zjistit, zda není nutné tyto finance v cílové zemi nahlásit. To platí i v případě, že převážíte jak bankovky, tak cenné papíry, drahé kovy, peněžní poukázky, cestovní šeky apod.

Přečtěte si také, jak připravit auto na dovolenou.

Každá země má ještě vlastní pravidla

Množstevní limity výše uvedeného zboží jsou dané předpisy EU, ale některé země mohou být u těchto produktů benevolentnější. Stejně tak má každý stát své dovozní a vývozní předpisy, které se mohou vztahovat i na jiné zboží, než je alkohol, tabák a pohonné hmoty. Například v Bulharsku a Řecku platí zákaz vývozu starožitností, z Chorvatska nelze vyvážet předměty nalezené v moři, které mohou mít historickou hodnotu, Belgie nedovoluje převoz některých druhů zvířat a rostlin…

Podrobné informace o množstevních limitech na převoz určitého zboží nejen do a ze zemí EU najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Chystáte se autem na dovolenou? Dejte pozor na přetížení vozidla. Vždycky vyjíždějte na dlouhou cestu jen s homologovanými letními pneumatikami. 

Zdroj obrázku: Depositphotos.com

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru