Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Jak připravit auto před dovolenou?

Ještě než vyrazíte na dlouho očekávanou letní dovolenou, měli byste na ni připravit kromě sebe i své auto. Podíváme se, na co se zaměřit a co nevynechat, aby vám pak auto nepřipravilo nepříjemné překvapení.

V první řadě byste si měli projít povinnou výbavu. Schválně, kdy naposledy jste kontrolovali exspiraci lékárničky? Najděte si na internetu (například na stránkách národních automotoklubů), co všechno je vyžadováno po řidičích v zemích, kam se vydáváte, ať potom nejste zaskočeni, co že to po vás ten policista chce. Například rakouské předpisy vyžadují reflexní vestu pro všechny pasažéry ve vozidle, francouzské zase alkoholtester. Hodí se přibalit hasicí přístroj nebo rukavice, lano či deku.

Dodržujte předpisy

Sledujte rychlostní limity a pravidla silničního provozu, v každé zemi se mohou lišit a místní policie obvykle nebývá k cizincům benevolentní. Pokuty za překročení rychlosti, telefonování za volantem či jiné prohřešky bývají několikanásobně vyšší než u nás a mohly by vás stát minimálně většinu kapesného na dovolenou.

Další věcí, u které doporučujeme nevynechat kontrolu, jsou provozní kapaliny, to znamená olej, brzdová a chladicí kapalina a kapalina do ostřikovačů. Když už budete chodit kolem auta, podívejte se i na stav stěračů. Stírací gumičky časem a působením slunečních paprsků degradují a nechávají na okně šmouhy. Za letní bouřky jistě oceníte dobrý výhled z vozu.

Příprava auta před dovolenouPokud si chcete užít dovolenou bez starostí, připravte na ni i své auto.

Věnujte péči pneumatikám

Nemůžeme samozřejmě zapomenout na pneumatiky. Zkontrolujte hloubku dezénu, u letních pneumatik je ve většině států Evropy minimální hranice 1,6 mm. Dodržujte předepsaný tlak vzduchu a myslete na to, že když je auto naložené, tlak by měl být nepatrně vyšší – hodnoty tlaku najdete na sloupku dveří, případně na víčku nádrže nebo v manuálu k vozu. Stejnou péči věnujte i rezervnímu kolu, na které mnoho řidičů zapomíná. Správně nahuštěné pneumatiky mají vliv na spotřebu.

Zkontrolujte si doklady

No a na závěr si připravte všechny doklady k vozu, které budete potřebovat. Řidičský průkaz (některé země mohou vyžadovat mezinárodní řidičák), doklad o pojištění vozu, tzv. zelenou kartu (pozor na to, že v některých zemích, jako je třeba Kosovo, zelená karta neplatí), v případě zapůjčeného auta i plnou moc majitele v jazyce země, do které se vydáváte, případně alespoň v angličtině. To platí i u služebních vozidel a aut na leasing. Tak šťastnou cestu!

 

Zdroj foto: Pixabay.com

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru