Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Celoroční

ADAC (DE) 2020

Šířka
235
Profil
55
Průměr
17

Celoroční pneumatiky šetří peníze, čas a prostor - protože jejich výměna a skladování již nejsou nutné. Ale co dělají tyto pneumatiky do každého počasí? ADAC testoval sedm současných modelů v rozměru 235/55 R17.
V testu bylo sedm modelů o rozměru 235/55 R17, které se hodí pro mnoho SUV a dodávek střední třídy. Pneumatiky do každého počasí musely měřit své jízdní a bezpečnostní vlastnosti proti hodnotám specialistů. Výsledek: žádný ze sedmi produktů se svým výkonem v letních i zimních podmínkách nepřibližuje.
Jen před několika lety byla věc jasná: v létě byly použity letní pneumatiky a v zimě zimní specialisté. Nyní však stále více výrobců nabízí produkty po celý rok a jejich podíl na trhu je v současnosti kolem 20 procent. Můžete se ušetřit výměnou pneumatik v zimě: Aktuální celoroční pneumatiky se symbolem Alpine (sněhová vločka v třícípé hoře) splňují zákonné, situační požadavky na zimní pneumatiky.
Zimní pneumatiky s mnoha lamelami zajišťují dostatečnou přilnavost ve sněhu a na kluzkém povrchu. Na druhé straně letní pneumatiky nabízejí vyšší stabilitu s co nejmenším počtem tuhých bloků běhounu, dokonce i na hranici. Již vizuálně leží mezi sebou celoroční pneumatiky s kombinací dvou různých uspořádání drážek. Kaučuková směs musí být navržena tak, aby fungovala i při velmi nízkých a extrémně vysokých teplotách.
Celoroční pneumatiky jsou proto vždy kompromisem a výkonnost dobrých letních nebo zimních pneumatik je nevyhnutelně obtížná. Alespoň to byl výsledek předchozích testů pneumatik ADAC. Platí to ale stále pro současnou generaci?
Z pěti celoročních pneumatik, které dosáhly alespoň „dostatečného“ hodnocení ADAC, jsou pneumatiky Continental AllSeasonContact, Goodyear Vector 4Seasons Gen-2, Nokian Weatherproof a Uniroyal AllSeasonExpert 2 má podobný design: Všechny čtyři modely nabízejí uspokojivý výkon na mokru, ale nemohou přesvědčit na suché vozovce. Jezdíte zde méně přesně a vaše testovací vozidlo, Ford Kuga, vypadá houbovitě při vysokých silnicích a okolních teplotách. U těchto čtyř modelů je uvolněná jízda, například po dálnici, stěží možná, protože často musíte korigovat čáru na volantu.

Název pneumatiky Sucho Mokro Sníh Led Komfort Hlučnost Valivý odpor Opotřebení Celkové hodnocení
Continental AllSeason Contact 3.6 2.6 3.0 - - - - - 3.6
Goodyear Vector 4Seasons G2 3.8 2.6 3.6 - - - - - 3.8
Michelin Crossclimate+ 2.6 2.7 3.9 - - - - - 3.9
Nokian Weatherproof 3.9 2.9 3.0 - - - - - 3.9
Uniroyal AllSeasonExpert 2 4.3 2.7 3.0 - - - - - 4.3
Vredestein Quatrac Pro 3.9 2.6 5.2 - - - - - 5.2
Bridgestone A005 2.6 2.0 5.4 - - - - - 5.4
Název pneumatiky Sucho Mokro Sníh Led Komfort Hlučnost Valivý odpor Opotřebení Celkové hodnocení

Hodnocení :
1 - nejlepší
6 - nejhorší

Nahoru