Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Letní

ADAC (DE) 2024

Šířka
215
Profil
55
Průměr
17

Test letních pneumatik ADAC 2024: 16 aktuálních modelů 215/55 R17 pro malá SUV a vozy nižší střední třídy. Celkový výsledek je pozitivní - najdou se však i pneumatiky s drobnými nedostatky. Stojí za to podívat se na podrobné hodnocení.
Pneumatiky Conti, Michelin a Kumho na špici. Nová hlavní kritéria: Bezpečnost jízdy a ekologická vyváženost.

Rozměr 215/55 R17 testovaný pro rok 2024 s rychlostními třídami W (do 270 km/h) a Y (do 300 km/h) se montuje především na vozy SUV nižší střední třídy, ale hodí se i na vozidla střední třídy.

Celkový závěr v tomto rozměru testu je pozitivní: z 16 testovaných modelů si tři pneumatiky vedly dobře, dvanáct uspokojivě a jedna pneumatika si vedla dostatečně. Naštěstí se tentokrát neobjevila žádná testovaná pneumatika se špatným výkonem.
Všechny modely pneumatik byly testovány z hlediska jízdních a bezpečnostních vlastností, jakož i komfortu a hospodárnosti. Do standardního hodnocení testu pneumatik jsou však zahrnuta také kritéria udržitelnosti.
Bezpečnost jízdy na suché a mokré vozovce však zůstává nejdůležitějším prvkem s váhou 70 %. Opotřebení, spotřeba paliva a hlučnost jsou součástí ekologické bilance (30 procent). Do tohoto hodnocení je zahrnuta také hmotnost pneumatik, hmotnost oděru a obsah škodlivin nebo certifikace výrobce.
Tři pneumatiky hodnocené jako "dobré" pocházejí od značek Continental, Michelin a - poněkud překvapivě - od korejského výrobce pneumatik Kumho. Všechny tři modely jsou celkově velmi dobře vyvážené, a proto je lze bez výhrad doporučit.

Pneumatika Continental PremiumContact 7, která byla testována poprvé, je díky svým nadprůměrným výkonům na suché i mokré vozovce jednoznačně jedničkou v kategorii bezpečnosti jízdy s hodnocením 1,7 bodu. Totéž platí pro pneumatiku Michelin Primacy 4+ v ekologické bilanci, kde jasně vyniká, alespoň v přímém srovnání s dalšími dvěma pneumatikami, které získaly dobré hodnocení.
Pneumatika Kumho Ecsta HS52 představuje kompromis mezi nimi: Z hlediska bezpečnosti jízdy je na stejné úrovni jako Michelin a z hlediska vlivu na životní prostředí je stejně udržitelná jako Conti. Stejně jako pneumatika z Hannoveru však Kumho nedosahuje více než uspokojivého výsledku v ekologické bilanci kvůli své poměrně vysoké hmotnosti.
To, co také odlišuje trojici nejlepších, je nadprůměrný předpokládaný kilometrový proběh v testu opotřebení a nízké nebo velmi nízké (Michelin) opotřebení pneumatik.

Název pneumatiky Sucho Mokro Sníh Led Komfort Hlučnost Valivý odpor Opotřebení Celkové hodnocení
Continental PremiumContact 7 - - - - - - - - dobré
Michelin Primacy 4+ - - - - - - - - dobré
Kumho Ecsta HS52 - - - - - - - - dobré
Debica Presto UHP 2 - - - - - - - - uspokojivé
Dunlop SP Sport Maxx RT 2 - - - - - - - - uspokojivé
Bridgestone Turanza 6 - - - - - - - - uspokojivé
Fulda SportControl 2 - - - - - - - - uspokojivé
Hankook K 135 Ventus Prime4 - - - - - - - - uspokojivé
Goodyear EfficientGrip Performance 2 - - - - - - - - uspokojivé
Falken Ziex ZE-310 - - - - - - - - uspokojivé
Nexen N*Fera Primus - - - - - - - - uspokojivé
Goodride Solmax 1 - - - - - - - - uspokojivé
Sailun Atrezzo ZSR 2 - - - - - - - - uspokojivé
Semperit Speed-Life 3 - - - - - - - - uspokojivé
Linglong Sport Master - - - - - - - - uspokojivé
Vredestein Ultrac - - - - - - - - dostatečné
Název pneumatiky Sucho Mokro Sníh Led Komfort Hlučnost Valivý odpor Opotřebení Celkové hodnocení
Nahoru