Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Letní

GTÜ (DE) 2013

Šířka
195
Profil
65
Průměr
15

Časopis Auto Tip (05/13) vám přináší nový letní test pneumatik v rozměru 195/65 R15 V, který provedla německá organizace GTÜ.

Které pneumatiky vybrat? Od loňského listopadu sice při volbě pomáhaji povinné energetické nálepky s vyznačenými charakteristikami valivého odporu, brzdných schopnosti na mokru a vnější hlučností každé jednotlivé pneumatiky, jenže zákazník by toho měl vědět mnohem více. V testu organizace GTÜ napřiklad šestnáct vybraných modelů prošlo jedenácti disciplinami zaměřenými na jejich vlastnosti. Na mokru se známkovalo brzdění, ovladatelnost (měřená i subjektivní), jizda na kruhové dráze nebo akvaplanink v podélné a příčné podobě. Na suchu se hodnotilo brzdění a ovladatelnost, vedle toho se ještě technici zaměřili na valivý odpor a hlučnost. Body se braly za každou položku, my jsme však kvůli místu do naší tabulky vybrali jen nejdůležitější údaje, i když celkový součet odpovídá celému testu. GTÜ ještě udělovalo body za prodejní cenu, v Česku je však díky internetovým prodejcům nabídka tak různorodá, že my jsme tuto položku nakonec nepoužili a nechali hovořit pouze a jen čisté provozni vlastnosti gum.

Nečekané suverénní vítězstvi si připsal plášt Dunlop Sport BluResponse, který Continental PremiumContact 5 na druhém místě porazil o dvanáct bodů (131 ku 119). Třetí skončil nizozemský model Vredestein Sportrac 5 a Goodyear EfficientGrip Performance (po 118 bodech). Dunlop zaujal hlavně jasně neikratší brzdnou drahou na suche a mokré vozovce, resp. nizkým valivým odporem. Například čínský Nexen N blue Eco potřeboval při zastavení ze stovky o osm metrů více. Také v odolnosti proti akvaplaninku model BluResponse exceloval (i když 13 bodů si připsalo více pneumatik), lepší byl pouze Semperit Speed-Life (16). Continental PremiumContact 5 je na výši v oblasti boje s akvaplaninkem a slušně umí šetřit palivo. Vredestein Sportrac 5 překvapil velmi vyrovnanými výkonem ve všech oblastech, přesto trochu ztratil u mokrého brzdění a valivého odporu. Goodyear EfficientGrip Performance byl druhý nejlepší ve valivém odporu a dobře brzdil na suchu.Ruce pryč však dejte od čínského pláště Nankang XR 611, který na mokru pohořel, takže doporučit prostě nejde. Naopak před ním varujeme...

Název pneumatiky Sucho Mokro Sníh Led Komfort Hlučnost Valivý odpor Opotřebení Celkové hodnocení
Dunlop SP BluResponse - - - - - - - - 131
Continental ContiPremiumContact 5 - - - - - - - - 119
Goodyear EfficientGrip Performance - - - - - - - - 118
Vredestein Sportrac 5 - - - - - - - - 118
Bridgestone T 001 - - - - - - - - 114
Hankook K 425 - - - - - - - - 114
Nokian Line - - - - - - - - 111
Semperit Speed Life - - - - - - - - 108
Fulda EcoControl HP - - - - - - - - 106
Apollo Alnac 4G - - - - - - - - 104
Michelin Energy Saver+ - - - - - - - - 103
Pirelli P1 Cinturato - - - - - - - - 99
Falken Ziex ZE 914 Ecorun - - - - - - - - 99
Firestone TZ300 Alfa - - - - - - - - 93
Nexen N blue Eco - - - - - - - - 86
Nankang XR611 - - - - - - - - 69
Název pneumatiky Sucho Mokro Sníh Led Komfort Hlučnost Valivý odpor Opotřebení Celkové hodnocení
Nahoru