Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

6 věcí, které je potřeba na autě po zimě zkontrolovat

Zimní mrazivé počasí moc nesvědčí našim autům. Sníh, led a chemicky ošetřené silnice dávají vozidlům pořádně zabrat. Než na jaře opět začnete ukrajovat velké porce kilometrů, je nutné po zimní sezóně zkontrolovat, případně vyměnit několik věcí. Které to jsou?

1) Pneumatiky

S koncem zimní sezóny by měli řidiči navštívit pneuservis a nechat si přezout zimní pneumatiky na letní. Povinnost zimních pneumatik platí do konce března, ale počasí dokáže pozlobit ještě v dubnu. Jsou-li venkovní teploty dlouhodobě vyšší jak 7 °C, je ten správný čas na výměnu. U nás se navíc do pneuservisu můžete objednat předem online. Pak už jen stačí přijet v domluvenou hodinu a do 30 minut máte přezuto.

2) Stěrače

V zimě velmi trpí stěrače. Přimrzají ke sklu a řidiči spěchající do práce je opakovaně násilím odlepují. Tím se ale poškozují stírací gumičky, které pak na jaře při prvním dešti dělají při stírání šmouhy na čelním skle. Proto při předjarní údržbě věnujte pozornost i této části vozu.

3) Podvozek

Sůl, která se používá na posyp komunikací, se dostává do různých míst v podvozku, kde vytrvale pracuje na destrukci těchto míst. Způsobuje korozi kovových částí, může se dostat i do elektroinstalace vozu, kde může způsobit nefunkčnost některých zařízení. Doporučujeme před začátkem jara zajet do autoservisu, kde vám mechanici podvozek odborně prohlédnou.

Kontrola podvozku v autoservisu

Před začátkem jara byste měli svému autu věnovat trochu času a nechat ho zkontrolovat v servisu.

4) Karoserie

Když už budete v servisu, nechte si zkontrolovat i stav karoserie, respektive laku. Pokud někde došlo k poškození laku, můžete to včas řešit. Dlouhodobé působení soli a ostatních nečistot může výrazně zkrátit životnost laku. Nebojte se proto i přes zimu zajet s autem do myčky.

5) Stav baterie a kapalin

Mnoho studených startů či delší stání může vybít baterii. Zkontrolujte její stav, případně ji vyměňte za novou, abyste později nebyli překvapeni v nejméně vhodnou dobu. Doplňte kapaliny, obzvlášť kapalina do ostřikovačů si bude žádat dolití. Spolu se stěrači ji pořídíte v sekci autodoplňků na našem e-shopu.

6) Klimatizace

Čištění klimatizace byste měli věnovat pozornost alespoň 2x ročně, optimálně na jaře před začátkem sezóny a na podzim, po jejím skončení. Zamezíte tím šíření plísní a bakterií, které se za půl roku používání v klimatizačním systému nashromáždí. Zjistěte, jak je na tom pylový (kabinový) filtr a vzduchový filtr.

Udělejte si čas na předjarní kontrolu vozu, ušetříte si tak případné pozdější starosti. Pravidelnou péčí prodlužujete bezchybné fungování svého vozu. A pokud teď přemýšlíte, že alespoň dojezdíte zimní pneumatiky v létě, přečtěte si, proč to nedělat.

Zdroj foto: Maxpixel.freegreatpicture.com

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru