Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Je dobrý nápad jezdit na zimních pneu na jaře?

Taky vás už někdy napadlo, že jezdit na jaře na zimních gumách z předchozí sezóny by nemusel být špatný nápad? Nechtělo se vám přezouvat, uvažovali jste, že ušetříte na těch letních… Přečtěte si, proč je to naopak velmi špatný nápad a jak tohle rozhodnutí potrápí vaši peněženku.

Proč nejezdit na zimních pneu na jaře?

Jízda na zimních pneu v době, kdy venku začíná být pěkně, vám poleze do peněz. Dejte na nás!

Koukli jste se na teploměr?

Věděli jste, že zimní pneu si uchovávají své jízdní vlastnosti jen do určité teploty? Nejlépe fungují při teplotách pod +7 °C. Zimní pneumatiky totiž obsahují velké množství přírodního kaučuku, aby zůstávaly pružné i při pořádně mrazivém počasí. Měkčí vzorek lépe přiléhá k vozovce a auto vás pak lépe poslouchá. Když se ale teploty vyšplhají nad +7 °C, pomaličku začnou gumy ztrácet své jízdní vlastnosti. Hrozí riziko aquaplaningu, protože se sníženou přilnavostí se rychleji sjíždí vzorek a tím se změlčují odvodové drážky. Pneu se také tím, že jsou měkčí, najednou opotřebovávají nerovnoměrně. Taková jízda je pak cokoli, jen ne příjemná.

Ušetříte, nebo si naopak připlatíte?

Pokud se rozhodnete na jaře jezdit na zimních gumách, abyste ušetřili nějakou tu korunu, nastane pravý opak. Proč? Jak už jsme psali, pneu se při vyšších teplotách mnohem rychleji a nerovnoměrně opotřebují. Vzhledem k tomu, že zimní gumy jsou dražší než ty letní, tak si zrovna nepomůžete a rychleji zlikvidujete tu dražší sadu pneumatik.

Nemluvě o tom, že až se vrátí zima, vřítíte se do ní po hlavě na sjetém vzorku. Gumy už dávno ztratily svou přilnavost i na sněhu a ledu a bez hlubokého drážkování a neporušených trakčních vlastností se z vás stane spíš bruslař než řidič. Jednoduše – sjetý vzorek bude následně v další zimní sezóně ještě nebezpečnější než v létě.

Brzdná dráha, která nemá konce

O měknutí zimních pneu při vyšších teplotách jste už četli. A teď si představte, jak se takové gumy zachovají při styku s rozpáleným asfaltem. Brzdná dráha se protáhne až o několik metrů, klopení ostrých zatáček začne být nebezpečné a rychlé manévrování bude až příliš adrenalinové.

Kdy letos přezout?

Zákon ukládá řidičům povinnost mít obuté zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, ne ale za všech okolností. Přezutí je navázáno na další podmínky, kdy musíte brát v potaz stav vozovky a blížící se špatné počasí. Legislativa je v tomto poměrně pružná a díky tomu řidiči ve větších městech ani nepřezouvají, protože ví, že se jim všechen sníh a námraza zdaleka vyhne.

Holt není radno podceňovat správnou výbavu pro dané období. Nezapomeňte se při přezouvání na letní obutí spolehnout na pomoc profesionálů a obraťte se na náš pneuservis v Opavě

 

Pořiďte si letní pneu a neriskujte

 

Zdroj fotografie: Depositphotos.com

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru