Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Barum – české pneumatiky, které zná celý svět

Barum, to je značka, o které už někdy slyšel asi každý Čech, a je známá i daleko za hranicemi naší malé republiky. Je to podnik s více než 80letou historií, jehož současné sídlo je v Otrokovicích nedaleko Zlína a jenž je spojen s významným českým jménem – Tomáš Baťa.

Začátky značky

Ve 20. letech 20. století probíhal velký rozvoj automobilového průmyslu. Do Československa se ale dovážely pouze drahé zahraniční pneumatiky. Vedení Baťových závodů si moc dobře uvědomovalo obrovský potenciál pro výrobu a prodej kvalitních a přitom levných pneumatik.

V roce 1931 se ve Zlíně začaly vyrábět nejdříve jen pláště pro bicykly, o rok později byla spuštěna výroba pneumatik i pro osobní a nákladní automobily. Zájem o kvalitní pneumatiky rostl, což způsobilo v několika dalších letech pokles ceny. Vrcholu výroba dosáhla těsně před druhou světovou válkou, kdy bylo za rok vyprodukováno přes 250 000 kusů pneumatik. Naproti tomu v roce 1945, i kvůli nedostatku surovin, výroba poklesla na pouhých 28 000 kusů.

 

Portrét Tomáše Bati

Zásluhou Tomáše Bati se v roce 1932 začaly ve Zlíně vyrábět první pneumatiky pro osobní automobily.

 

Po válce byla továrna zestátněna a sloučením 3 firem, které zajišťovaly distribuci a prodej pneumatik na našem trhu, vznikla v roce 1947 značka BARUM. Název tvořila počáteční písmena firem Baťa, Rubena a Mitas (původně pražská pobočka francouzského Michelinu). Po dalších 40 let byly pod touto značkou prodávány veškeré gumárenské výrobky v Československu.

Nový nádech

V roce 1972 byl slavnostně spuštěn provoz v novém závodě v Otrokovicích, v jedné z nejmodernějších a největších továren ve střední Evropě. Pneumatiky Barum se vyvážely do celého světa – do Sovětského Svazu, Indie, USA, Japonska, Austrálie… Československé automobilové podniky je využívaly pro svoje nově vyrobené vozy.

Kolem roku 1990 se firma hlavně kvůli zajištění konkurenceschopnosti rozhodla spojit síly s jedním ze šesti tehdejších pneumatikářských gigantů. Volba padla na koncern Continental, s nímž započala spolupráce v roce 1992.

Dodnes je společnost Continental Barum velmi úspěšným producentem mnoha kvalitních modelů pneumatik, z nichž můžeme vyzdvihnout zatím poslední model zimní pneumatiky Barum Polaris 5, celoroční pneumatiky Quartaris 5, zimní užitkové pneumatiky Snovanis 2  nebo letní varianty Barum Brillantis 2 či Barum Bravuris 5HM, které se mezi motoristy stále těší velké oblibě.

 

Zdroj foto: Commons.wikimedia.org

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru