Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Co potřebujete vědět o dálničních známkách v roce 2020?

Dálniční známky pro rok 2020 budou i nadále v papírové podobě. Placení prostřednictvím elektronického mýta nás čeká až příští rok, pokud zrovna nepatříte mezi majitele vozu nad 3,5 tuny. Co dalšího potřebujete vědět o letošních dálničních známkách v Česku a u našich sousedů?

Desetidenní, měsíční a roční dálniční známka 2020

I v letošním roce si můžete zakoupit desetidenní, měsíční a roční dálniční známku.

Cena a platnost dálničních známek 2020

Pro letošní rok se cena dálničních známek nijak nemění. Desetidenní vás přijde na 310 Kč, měsíční na 440 Kč a roční dálniční známka bude stát 1 500 Kč. I platnost známek funguje stále stejně. Roční dálniční známka platí od 1. ledna 2020 do 31. ledna 2021, nehledě na to, kdy si ji v průběhu roku koupíte. Dálniční známky na kratší období se stále značí proštípnutím počátku platnosti, který můžete datovat dle vaší volby.

Která vozidla musí mít dálniční známku?

Každý vůz s hmotností do 3 500 kg musí mít vylepenou dálniční známku na předním skle při provozu na dálnici. I v případě připojení přívěsu. Pokud jste řidičem motocyklu, dálniční známku nepotřebujete.

Jste-li řidičem vozu těžšího než 3,5 tuny, od loňského prosince se na vás vztahuje již zavedené elektronické mýtné. To přebral nový provozovatel a bližší informace získáte na jeho webových stránkách.

Od placení dálničního mýta, tedy pořizování dálničních známek, jsou osvobozeny osoby přepravující držitele průkazu ZTP II. stupně (s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou) a držitele průkazu ZTP III. stupně, pokud držitelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.

Zpoplatněné úseky dálnice jsou jasně označeny dopravními značkami Dálnice a Konec dálnice. Úseky, které jsou ze zpoplatnění vyňaty, se značí dodatkovou tabulkou Bez časového poplatku, nebo Bez časového poplatku a mýtného. Kromě dálniční známky nezapomínejte také na povinnou výbavu, kterou musíte vozit stále u sebe.

Na co si dát pozor?

Primárně na pokuty. Pokud se na dálnici vydáte s nevylepenou nebo neplatnou dálniční známkou, hrozí vám bloková pokuta ve výši 5 000 Kč. V následujícím správním řízení pak v rámci trestu můžete zaplatit až 100 000 Kč. A to už je pořádná částka. Dálniční známku na vašem voze mohou kontrolovat hlídky Policie ČR a také příslušníci Celní správy. A pamatujte, že bez vaší SPZ nebo vyznačení platnosti je kupon považován za neplatný.

Správné označení a vylepení je také důležité. Zaznamenejte na kupon i nálepku SPZ vašeho vozu, ideálně propiskou nebo permanentním fixem, aby nápis vydržel. Nálepku umístěte do pravého dolního rohu čelního skla – z pohledu spolujezdce. Papírový kupon dobře uschovejte. Proč? Hodí se nejen při kontrole, ale také při znehodnocení dálniční známky na skle, například během nehody. Dálniční známku totiž lze vyměnit, když je čelní sklo poškozeno a je nutná jeho výměna. Při vyplnění žádosti pak dokládáte zakoupení dálniční známky právě tímto kuponem.

A co dálniční známky v zahraničí?

Na Slovensku už platí elektronické mýtné, takže dálniční známku zakoupíte pohodlně třeba přes internet. Povinně ji musí mít všechna vozidla do 3,5 tuny. Vybírat můžete, stejně jako u nás, mezi desetidenní (€10), třicetidenní (€14) a roční (€50). Známka je registrována k poznávací značce vozidla – při případné kontrole se ověřuje platnost podle SPZ.

V Rakousku též platí elektronické mýtné, ale délka platnosti dálničních známek se liší a jejich cena oproti loňsku mírně vzrostla. Zakoupíte ji pro vůz do 3,5 tuny buď na 10 dní (€9,40), 2 měsíce (€27,40), nebo rok (€91,10). Podstatným rozdílem je, že v Rakousku musí mít dálniční známku i motorky. Kromě poplatku za dálniční známku počítejte také s poplatky za průjezd některých úseků – například mostů, tunelů či horských průsmyků.

V Polsku si dálniční známku nepořídíte. Mýtné se platí na mýtných branách a pro časté uživatele polských silnic se vyplatí pořídit si elektronickou jednotku ViaToll.

Plánujete cestu do Německa? Za průjezd na zpoplatněných komunikacích platí pouze řidiči vozů nad 7,5 tuny. Pro běžné osobní vozy do 3,5 tuny je průjezd zdarma. To se však má již brzy změnit – Německo plánuje zavedení dálničních známek na podzim letošního roku.

Jízda po českých dálnicích může být občas docela o nervy. Nezapomeňte proto vyrážet jen na kvalitních pneu, na které se můžete spolehnout i na tom největším tankodromu.

 

Pořídit spolehlivé pneumatiky

 

Zdroj fotografie: ceskaposta.cz

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru