Vážení zákazníci, v pátek 3.12. bude naše prodejna v Opavě z technických důvodů otevřena pouze do 14 hodin. Děkujeme za pochopení.

Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Jaké moto pneu používají šampioni Grand Prix?

Nejprestižnější seriál motocyklových závodů MotoGP klade vysoké nároky na jezdce, jejich stroje, mechaniky a v neposlední řadě i na pneumatiky. Na jakých pneumatikách jezdí šampioni a na základě jakých parametrů si je vybírají?

Výběr moto pneu je naprosto zásadní. Každý jezdec si vybírá svoje pneumatiky na základě dojmů z přípravných kol před samotným závodem. Různé podmínky si žádají různé typy pneumatik, zpravidla však jde hlavně o kompromis mezi přilnavostí pneumatik a jejich životností. Měkčí pneumatiky bývají přilnavější, ale také se rychleji opotřebovávají. Tvrdší pneu jsou méně přilnavé, ale zase je větší šance, že vydrží celý závod. Na mokré vozovce se používají speciální pneumatiky, které se ale extrémně rychle opotřebovávají na suchém povrchu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pro jízdu na mokrém povrchu je potřeba zvolit speciální pneumatiky.

V roce 2007 omezilo vedení MotoGP počet pneumatik na 31 (14 předních a 17 zadních). Tyto pneumatiky musely vystačit každému jezdci na přípravu, kvalifikaci i samotný závod. Tento fakt prohloubil nutnost uvážlivého výběru správných pneumatik, zejména s ohledem na počasí, a znamenal také výzvu pro výrobce pneumatik.

Z tohoto důvodu mnoho slavných jezdců, jako je například Valentino Rossi nebo Dani Pedrosa, v sezóně 2008 přezulo svoje stroje z pneumatik Michelin na pneu značky Bridgestone.

Proto v roce 2008 došlo ke změně pravidel a povolený počet pneumatik byl zvýšen na 18 předních a 22 zadních v průběhu každého závodního víkendu. Důvodem bylo údajné znevýhodnění jezdců používajících pneumatiky Michelin pravidly z roku 2007.

V letech 2009, 2010 a 2011 vybrala FIM (Mezinárodní federace motocyklistů) firmu Bridgestone jako výsadního dodavatele pneumatik pro MotoGP. Všechny typy pneumatik (přední, zadní i varianta pro mokrou vozovku) byly jezdcům přidělovány náhodně, aby bylo dosaženo co možná nejrovnějších podmínek pro všechny zúčastněné. Tento postup otevřeně podpořil i Jorge Lorenzo, trojnásobný vítěz MotoGP.

Na sklonku sezóny 2015 Bridgestone skončil jako oficiální dodavatel pneumatik pro MotoGP. Po oficiálním výběrovém řízení jej nahradil Michelin, který se tak stal oficiálním dodavatelem pneumatik pro sezónu 2015 a je jím doposud.

brno-226944_960_720

Seriál MotoGP každoročně zavítá i do našich luhů a hájů, konkrétně na Masarykův okruh v Brně.

Potřebujete pomoct s výběrem pneumatik a dalšího příslušenství? Ozvěte se. Náš tým specialistů se o vás postará.

Zdroj foto: Flickr.com, Pixabay.com

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru