Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Mají pneumatiky vliv na spotřebu auta?

Spotřebu paliva ovlivňuje několik faktorů. Záleží na stylu jízdy, množství nákladu, ale třeba i na tom, jak máte těžkou nohu na plynu. Velkou roli ale hrají i vhodně zvolené pneumatiky a jejich správné nahuštění.

Při výběru pneumatik vám pomůže energetický štítek, který musí být od roku 2012 povinně na každé pneumatice. Udává se na něm mimo jiné hodnota tzv. valivého odporu, což je síla, která působí na pneumatiku ve chvíli, kdy se pohybuje (valí se) po silnici. Čím menší částí se pneumatika dotýká silnice, tím menší je i odpor.

Na štítku se hodnota valivého odporu udává písmeny A až G, kde A znamená nejnižší hodnotu valivého odporu. Rozdíl mezi jednotlivými písmeny na stupnici je přibližně 0,1l na 100 km.

Tankovací pistole na benzínové pumpě

Na spotřebu paliva má vliv styl jízdy, množství nákladu, který vezete, ale i správně vybrané pneumatiky.

 

Valivý odpor ale není jediná veličina, jež má vliv na spotřebu. Jejího snížení lze docílit obutím na užší pneumatiky. Stejný efekt má i výběr nízkoprofilových pneumatik. Profil je poměr šířky pneu k její výšce, a čím je nižší, tím nižší by měla být i spotřeba.

Měli byste myslet ještě na jednu důležitou věc. Pneumatiky potřebují správné nahuštění. To by se mělo kontrolovat alespoň jednou měsíčně, anebo před každou delší cestou. Jsou-li totiž pneumatiky podhuštěné, menší tlak už o jednu desetinu baru dle odborníků zvýší spotřebu paliva o 1 %. Hodnoty tlaku v pneumatikách předepisuje každý výrobce pro konkrétní model auta a měli byste je najít na bočním sloupku dveří, případně na vnitřní straně víčka nádrže.

Samozřejmě je rozdíl i v zimních a letních pneumatikách. Ty zimní jsou vyráběny z měkčí směsi a jejich použití při vyšších teplotách má za následek nezanedbatelné zvýšení spotřeby auta a zároveň i zhoršení jízdních vlastností, především prodloužení brzdné dráhy.

Uvádí se, že správně vybrané pneumatiky dokáží uspořit až 20 % paliva. Výrobci pneumatik se snaží snižovat hodnotu valivého odporu, někdy to ale může být na úkor ostatních jízdních vlastností, především kvůli omezeným možnostem materiálu, ze kterého jsou pneumatiky vyráběny.

Jak vidno, otázka úspory paliva je tedy mnohem komplexnější záležitostí, než by se mohlo zdát a hraje zde roli více faktorů než jen to, jak moc šlapeme na plyn. Vývoj v automobilovém průmyslu naznačuje, že do budoucna bude na hospodárnost a šetrnost provozu kladen stále větší důraz.

 

Zdroj foto: Maxpixel.freegreatpicture.com

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru