Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Propadl vám řidičský průkaz? Na úřad zatím spěchat nemusíte

Pokud vám vypršela platnost řidičského průkazu v době aktuálního nouzového stavu, můžete cestu na úřad na nějakou dobu odložit. Musíte však splnit jednu zásadní podmínku. Jakou?

Muž s řidičským průkazem

Za určitých okolností můžete jezdit s propadlým řidičákem. 

Propadl vám řidičský průkaz? Řídit můžete i nadále

Česká ministerstva se domluvila, že se na propadlé řidičské průkazy hledí jako na platné, a tak můžete řídit i nadále, aniž by vám za tuto skutečnost hrozila sankce. Opatření zatím platí pouze na území České republiky, a to po dobu nouzového stavu. Ministerstvo dopravy však navrhuje prodloužit platnost až do 31. 3. 2021. Evropská komise, která jako jediná může takové prodloužení schválit, se ke schválení návrhu zatím nevyjádřila.

Datum ukončení platnosti hraje zásadní roli

Aby byl váš řidičský průkaz považován za platný, musí splnit jednu zásadní podmínku. Platnost dokladu musí vypršet v době, kdy v Česku platí nouzový stav, tedy v době od 5. října 2020. Pokud vám řidičák propadl dříve, třeba 4. října, prodloužení se na vás nevztahuje a musíte jej vyměnit. „Pokud doba platnosti dokladů uplynula v době trvání nouzového stavu, na tyto doklady se hledí jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni,“ stojí v metodickém stanovisku Ministerstva dopravy, které dostaly jednotlivé úřady.

Jak je to s řidičskými průkazy propadlými během prvního nouzového stavu?

Na úřad spěchat nemusíte ani v případě, pokud vám řidičský průkaz propadl již během prvního nouzového stavu. Konkrétně mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020. Těmto průkazům byla v důsledku koronavirové epidemie a z nařízením EU platnost automaticky prodloužena o sedm měsíců. Pokud by i těchto sedm měsíců uplynulo během současného nouzového stavu, bude jejich platnost automaticky prodloužena až do konce současného nouzového stavu.

Chystáte se do zahraničí? O nový řidičský průkaz si zažádejte s předstihem

Cílem prodloužení dosavadních řidičských průkazů je zabránit tomu, aby se lidé ve zhoršené koronavirové situaci hromadili na úřadech. Většina úřadů totiž v rámci opatření omezila úřední hodiny, většinou na dva dny v týdnu, což způsobilo nemalé fronty. V případě, že budete přece jenom potřebovat výměnu průkazů, například kvůli cestám do zahraničí, doporučuje ministerstvo využít rezervačních systémů. O nový řidičský průkaz si můžete zažádat s tříměsíčním předstihem. Vydání ve standardní lhůtě trvá zpravidla 20 dnů a je zdarma. Zrychlené vydání dokladu bývá hotové do 5 dnů a vyjde vás na 700 korun.

Chystáte se vyrazit s autem do zahraničí? Přesvědčte se, zda splňujete předepsané podmínky dané země a máte povinnou výbavu, včetně zimních pneumatik. Vyhnete se tak případné pokutě či tahanicím s pojišťovnou v případě  nehody.

 

Pořídit nové zimní pneumatiky

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru