Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

[VELKÝ PRŮVODCE] Vše, co potřebujete vědět o elektronické dálniční známce

Martýria s odlepováním kuponu z čelních oken jsou ty tam. Elektronická podoba dálniční známky zahajuje v Česku třetí sezonu a papírová samolepka už tak řidiče nemusí tížit. V tomto článku se dozvíte vše o pořízení, platnosti, možném převodu i kontrole dálničních známek.

dálniční známka ČR

I pro rok 2023 by se ceny dálničních známek neměly měnit.

V článku se dozvíte:

1. Co je elektronická dálniční známka
2. Jak pořídit elektronickou dálniční známku
3. Kolik stojí elektronická dálniční známka
4. Jakých vozidel se týká zvýhodněná eko cena dálniční známky a kolik platí ZTP
5. Kde platí dálniční známka
6. Můžu hned po zakoupení dálniční známky vyrazit na cestu?
7. Jak zkontrolovat platnost dálniční známky
8. Můžu si posunout začátek platnosti dálniční známky?
9. Můžu elektronickou dálniční známku převést na nové vozidlo, když staré prodám, nebo zničím?
10. Platí mi dálniční známka při změně SPZ?
11. Jak probíhá kontrola dálniční známky a jaká je pokuta, když ji nemám?

Co je elektronická dálniční známka

Každé dvoustopé vozidlo s maximální povolenou hmotností 3,5 tuny, které se pohybuje po zpoplatněném úseku, musí mít od 1. ledna 2021 dálniční známku v elektronické podobě. Tato modernizovaná verze papírového kuponu funguje na stejném principu, jen s tím rozdílem, že už nemusíte nic vylepovat na čelní sklo. Zakoupit si stále můžete známku roční, na 30 dní nebo na 10 dní.

Povinnost mít elektronickou dálniční známku se nevztahuje na: 

 • přípojná vozidla, 
 • motocykly,
 • historická vozidla,
 • vozidla pro přepravu vybraných osob,
 • vozidla na elektřinu, vodík a hybridní vozy.

Jak pořídit elektronickou dálniční známku

Zavedení elektronických dálničních známek přineslo i zjednodušení jejich nákupu. Nemusíte už na poslední chvíli zkoušet štěstí, jestli na benzince či poště seženete kupon. Vše vyřídíte ze svého počítače nebo chytrého telefonu na stránkách edalnice.cz. Při nákupu vyberete a zadáte:

 • druh dálniční známky,
 • stát registrace vašeho vozu a SPZ,
 • počátek platnosti dálniční známky,
 • případně uplatníte nárok na eko cenu
 • a zaplatíte kartou nebo bankovním převodem.

Dálniční známku můžete koupit také na pobočkách České pošty nebo čerpacích stanicích EuroOil, kde obsluze nadiktujete výše uvedené údaje, zaplatíte a můžete vyrazit. Třetí možností je nákup v samoobslužném kiosku, který obnáší stejný postup, pouze je nutné uhradit známku bezhotovostně.

Kolik stojí elektronická dálniční známka

Ceny všech druhů dálničních známek se od roku 2012 nezměnily, v případě nároku na eko cenu můžete naopak ušetřit. Jaké jsou tedy poplatky za užití zpoplatněných úseků?

Druh dálniční známky Standardní cena Eko cena
roční (na 365 dní) 1500,- Kč 750,- Kč
na 30 dní 440,- Kč 220,- Kč
na 10 dní 310,- Kč 155,- Kč

Jakých vozidel se týká zvýhodněná eko cena a kolik platí ZTP

Se zavedením elektronické dálniční známky zároveň vznikla kategorie tzv. eko vozidel, u nichž je cena dálničního poplatku poloviční. Pokud vlastníte auto s pohonem na zemní plyn nebo biometan, můžete tak při nákupu uplatnit nárok na eko cenu. Toto zvýhodnění se nevztahuje na vozy s pohonem na LPG.

Existují však i výjimky, kdy jsou vozidla od poplatku zcela osvobozena. Do této kategorie automaticky spadají vozy:

 • poháněné elektrickou energií, vodíkem nebo hybridním pohonem, s přidělenou registrační značkou začínající písmeny EL,
 • přepravující osoby, které jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P, přičemž provozovatelem vozidla musí být postižená osoba nebo osoba jí blízká,
 • přepravující nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou,
 • historické, s přidělenou zvláštní SPZ a průkazem historického vozidla.

Vozidel na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon bez registrační značky začínající písmeny EL, případně registrovaných v zahraničí, a vozidel provozovaných domovy pro osoby se zdravotním postižením, která slouží k přepravě těchto osob, se zpoplatnění také netýká. U nich je ale nutné podat oznámení o osvobození.

dálniční známka osvobození

Na určité vozy se osvobození od dálničního poplatku vztahuje automaticky, u některých je potřeba podat oznámení. Zdroj: edalnice.cz

Kde platí dálniční známka

Zpoplatněné úseky, kde je nutné mít dálniční známku, jsou ohraničené dopravními značkami „Dálnice“ a „Konec dálnice“. Konkrétně je najdete ve Vyhlášce č. 480/2020 Sb. o užívání dopravních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem. Výjimku tvoří úseky dálnic označené dodatkovou tabulkou „Bez časového poplatku“, takže např. po obchvatech velkých měst můžete jezdit bez dálniční známky.

Od roku 2023 se ale poplatek bude vztahovat jak na nově vybudované dálniční úseky, tak na vybrané silnice I. třídy. Celkem se délka placených úseků zvýší na 1439 km, z čehož necelých 1400 km budou tvořit dálnice. Ceny dálničních známek by se zatím měnit neměly.

Můžu hned po zakoupení dálniční známky vyrazit na cestu?

Ano. Při nákupu dálniční známky online a platbě kartou do e-mailu obratem dostanete potvrzení o úhradě, takže vám nic nebrání ihned vyrazit na zpoplatněný úsek. U bankovního převodu budete muset na potvrzení počkat, až protistrana vaši platbu připíše. Pokud budete známku kupovat na obchodním místě nebo v samoobslužném kiosku, obdržíte potvrzení fyzicky a také můžete hned vyrazit.

Jak zkontrolovat platnost dálniční známky

Platnost dálniční známky jednoduše zkontrolujete na webu edalnice.cz. Zadáte pouze stát registrace a SPZ vozidla a okamžitě zjistíte, do kdy vám dálniční známka platí. Při nákupu známky si také můžete zvolit, zda chcete zaslat upozornění na její končící platnost, které vám přijde na uvedený kontakt.

Porucha nebo defekt na dálnici? Poradíme vám, jak se v takové situaci zachovat. >>

Můžu posunout začátek platnosti dálniční známky?

Všechny druhy elektronických dálničních známek můžete zakoupit kdykoliv v průběhu roku a počátek platnosti odložit až o 3 měsíce. Jestliže se tedy rozhodnete koupit roční známku 2. února 2023, není problém zvolit den začátku platnosti na 2. května 2023. O půlnoci tohoto dne můžete vyrazit a jezdit po zpoplatněných úsecích do 1. května 2024 včetně.

Můžu elektronickou dálniční známku převést na nové vozidlo, když staré prodám, nebo zničím?

Elektronická dálniční známka je mezi motorovými vozidly nepřenosná. V případě prodeje auta tedy prodáváte i svou dálniční známku. Pokud svůj vůz zničíte do nepojízdného stavu, známka propadá a s novým vozem si budete muset koupit i novou dálniční známku.

Platí mi dálniční známka při změně SPZ?

Někdo vám odcizil SPZ, nebo jste ji ztratili, či zničili? Za těchto okolností je možné dálniční známku převést, jelikož se jedná o jedno a to samé vozidlo. Stačí vyplnit Avízo o změně SPZ a spolu s kopií dokumentu, který tuto změnu dokládá (např. velký technický průkaz), odeslat e-mailem, datovou schránkou nebo poštou Státnímu fondu dopravní infrastruktury.

kontrola dálniční známky

Kamerový systém hlídkového vozu pozná, jestli je na SPZ navázaná platná dálniční známka.

Jak probíhá kontrola dálniční známky a jaká je pokuta, když ji nemám?

I když už dálniční známky nejsou vylepené na čelních oknech aut, řidiči jejich kontrole neuniknou. Hlídkové vozy Policie ČR nebo Celní správy ČR jsou vybavené kamerovým systémem pro rozpoznání SPZ, případně mají vzdálené připojení ke kontrolním branám, podle čehož poznají, jestli se na zpoplatněném úseku pohybujete s platnou dálniční známkou.

Když známku nemáte nebo zneužijete osvobození, koledujete si o pokutu až:

 • 20 000 Kč za jízdu bez dálniční známky,
 • 100 000 Kč za zneužití osvobození od dálničního poplatku,
 • 5 000 Kč, když nepodáte oznámení o osvobození, i když se na vozidlo vztahuje,
 • a až 5 000 Kč, když do 10 dnů neoznámíte, že pominuly důvody pro osvobození.

Pokuty jsou násobně vyšší než cena dálniční známky, proto se zákon nevyplatí obcházet. Nevyplatí se šetřit ani jízdou na nekvalitních nebo sjetých pneumatikách. Raději obujte svůj vůz do plášťů s dostatečně hlubokým dezénem, který vás udrží ve stopě.

 

Vybrat pneu prověřených značek

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, edalnice.cz

Nahoru