Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Víte, jak má vypadat kupní smlouva na auto?

Kupní smlouva na auto jasně vymezuje práva a povinnosti prodávajícího i kupujícího podle § 2079 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Podpisem smlouvy si zajistíte bezproblémový převod ojetého automobilu i nárok na případnou reklamaci, pokud se objeví prodávajícím záměrně zamlčené vady na vozidle. Nespoléhejte na ústní dohody ani mezi známými!

Jak má vypadat kupní smlouva na auto

Při koupi ojetého vozu věnujte pozornost kupní smlouvě. Abyste se i do budoucna vyhnuli nepříjemným překvapením, měla by obsahovat základní náležitosti. Na ústní dohody nespoléhejte!

Základní náležitosti kupní smlouvy na auto

►  Označení smluvních stran – prodávajícího a kupujícího, příp. zplnomocněné osoby 

►  Datum uzavření kupní smlouvy na auto

► Technické údaje o vozidle: značka, model, barva, registrační značka, VIN, rok výroby, číslo technického průkazu, počet najetých kilometrů, datum poslední technické kontroly

►  Seznam dokumentů k vozidlu a počet předaných klíčů

►  Cena prodávaného vozidla, lhůta pro zaplacení a pokyny k platbě

►  Čestné prohlášení prodávajícího, že je předmětné vozidlo jeho majetkem a nejsou na něj navázané žádné závazky

►  Aktuální stav vozidla vč. jeho historie, vad, tuningu a vybavení vč. předávacího protokolu

►  Informace o termínu a průběhu přepisu vozidla

►  …a samozřejmě nezbytné podpisy smluvních stran

Odstoupení od kupní smlouvy na auto

Pokud byly kupujícím během následujících 6 měsíců zjištěny prodávajícím zamlčené vady na vozidle, které mají vliv na bezpečnost používání, a pokud vady prodávající neopraví do 30 dnů, má kupující právo odstoupit od kupní smlouvy na auto

To se však netýká vad, které vznikly až po převodu vozidla do nového vlastnictví. Jako důkaz může sloužit fotodokumentace částí vozidla pořízená při prodeji. 

Nepříjemným překvapením lze předejít tím, že si kupující pozve ke koupi automechanika, který i skryté vady na vozidle bezpečně pozná. 

Co zařídit bezprostředně po uzavření kupní smlouvy na auto?

►  Od podpisu kupní smlouvy na ojeté auto má kupující 10 pracovních dní na žádost o změnu vlastníka vozidla na příslušném úřadu s rozšířenou působností. 

►  Ještě před registrací je však třeba uzavřít zákonné pojištění odpovědnosti za provoz vozidla neboli povinné ručení. To lze sjednat online nebo na pobočce pojišťovny, která vám vystaví tzv. zelenou kartu.

►  Po přepisu vozidla by měla následovat návštěva autoservisu a podrobná prohlídka vozidla, pokud nebyla součástí prodejního procesu. Kromě případné výměny oleje a dalších provozních tekutin, filtrů atd. může specialista přijít na další problémy, které je pro bezpečnost v provozu třeba odstranit.

Pokud patříte k těm, kteří se chystají k prodeji svého vozu, jistě oceníte pár tipů, jak hodnotu ojetého vozu zvýšit. Přečtěte si náš článek, kde najdete vše podstatné v 10 bodech.

 

10 tipů, jak zvýšit hodnotu ojetého auta

 

Zdroj fotografie: Depositphotos

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru