Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Jaký mají pneumatiky vliv na hlučnost jízdy?

Automobilová doprava zatěžuje svoje okolí zplodinami, ale také hlukem. Hlučnou jízdu zapříčiňuje krom záběru motoru a odporu vzduchu i kontakt pneumatik s vozovkou. Na hlučnost pneumatik má vliv několik faktorů. Některé z nich můžete jako majitel vozidla ovlivnit, a tím zvýšit komfort jízdy pro sebe i okolí.

Hlučnost svých produktů se snaží snížit i samotní výrobci pneumatik. Tlačí je k tomu jednak unijní legislativa, jednak snaha o vytvoření lepších produktů, než nabízí konkurence. Pneumatiky totiž tvoří při vyšších rychlostech větší část hluku produkovaného automobily. Při nižších rychlostech je naopak více slyšet motor auta.

Proto při výběru nových pneumatik zohledněte i jejich hlučnost. Zjistíte to jednoduše podle štítku, kterým podle regulací EU musejí všechny nové pneu sdělovat svoji hlučnost při jízdě. Pamatujte však na to, že decibelová stupnice je logaritmická. To znamená, že rozdíl byť jen několika málo decibelů představuje dvojnásobnou intenzitu zvuku. Stejně tak mějte na paměti, že štítek sděluje pouze vnější hlučnost pneumatik. Jak hlučná bude jízda v kabině, to z něj můžete jen odhadovat.

Další variantou je před nákupem zohlednit testy pneumatik. Z nich krom hlučnosti při jízdě vyčtete i další užitečné informace, jako je chování pneumatik na mokrém, suchém a namrzlém povrchu nebo rychlost opotřebení. Srovnáním různých modelů pneumatik od několika výrobců si dokážete udělat velice přesný obrázek o tom, který z nich je pro vás ten nejlepší. Mezi nejtiššími pneu se dlouhodobě umisťují například pneumatiky značky Continental.

Na hlučnost nových pneumatik má vliv především materiál a tvar vzorku. Proto největší hluk při jízdě způsobují zimní pneumatiky (kvůli přilnavějšímu a měkčímu materiálu) a nízkoprofilové pneumatiky (větší plocha pneumatiky je v kontaktu se silnicí). Snížení hluku je proto jeden z mnoha důvodů k přezutí na letní pneu.

flat-tyre (1)

Největší hluk při jízdě vydávají poškozené pneumatiky.

Hlasité zvuky pneumatiky na silnici mohou ale být způsobeny i mnoha dalšími faktory, jako je špatné vyvážení kol, nedostatečný tlak nebo poškozená ložiska. Pokud je jedna z pneumatik obzvlášť hlučná, je v lepším případě opotřebovaná a je na čase ji vyměnit. V tom horším případě došlo k defektu. Nikdy proto nepodceňujte zvuky pneumatik při jízdě, mohou signalizovat vážný problém.

girl-346258_960_720 (1) – kópia

Zvýšený hluk pneumatik často značí, že nadešel stav navštívit pneuservis, nebo dokonce autoservis.

Potřebujete pomoct s výběrem pneumatik a dalšího příslušenství? Ozvěte se. Náš tým specialistů se o vás postará.

Zdroj foto: Pixabay.com, PublicDomainPictures.net

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru