Vážení zákazníci, vlivem sezónního vytížení může u našich dopravců docházet ke zpoždění dodání Vaší objednávky. Prosíme Vás o shovívavost a pochopení. Děkujeme.

Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Letní

Autobild (DE) 2020

Šířka
255
Profil
55
Průměr
18

V letošním letním testu pneumatik SUV soutěží deset pneumatik v rozměru 255/55 R 18 - pro velké a objemné „all-wheelers“ à la BMW X5, Mercedes GLE, Audi Q7 nebo VW Touareg. Deset zkušebních pneumatik pochází od známých i méně známých značek. Michelin, Goodyear, Dunlop a Pirelli není třeba představovat. Finská značka Nokian je obzvláště dobře známá ve Skandinávii, vyrábí ve své domovské zemi, ale také (na základě společného podniku) v Rusku a brzy také v USA. Značka Barum je málo známá, alespoň v západní Evropě. Českého výrobce pneumatik převzala německá společnost Continental Corporation v roce 1993.
Cooper, na druhé straně, je striktně americká značka pneumatik, která se drží proti průmyslovým gigantům Goodyear a Firestone, zejména svými pneumatikami pro vozidla s pohonem všech kol. Značka Vredestein z Nizozemska byla spolknuta indickou skupinou Apollo v roce 2009. Zbyl Maxxis, značka tchajwanského obra na pneumatiky Cheng Chin, a Lexani, značka, která se dosud objevila především s poutavými ráfky a nyní je vidět i na pneumatikách, které skutečně pocházejí od jihokorejského výrobce Nexen.
Letní pneumatika od společnosti Lexani je v tomto testu nejlevnější kandidát a téměř o 50 procent levnější než Michelin, bohužel je to také zdaleka nejhorší pneumatika v tomto testu. Důvodem je zejména její naprosto nedostatečná brzdná schopnost na mokrých vozovkách. S drahým Michelinem to zkušební vůz zvládl ze 100 km/h již po 46,4 metrech, u levných pneumatik od společnosti Lexani až po 68,3 metrech - což je téměř o 22 metrů delší brzdná dráha! Díky tomu je v této disciplíně na chvostu, takže náš celkový rozsudek je: nedoporučuje se. Žádná z ostatních pneumatik neposkytuje podobný prokluz v jakékoli disciplíně - také žádná z méně známých značek. Zde postačuje, aby byl celkový stupeň uspokojivý.
Známé značky fungují ještě lépe. Vítězem testu je SUV Pilot Sport 4 od Michelinu. Dobře zvládá téměř všechny disciplíny a je z hlediska dynamiky jízdy ve své třídě jeden z nejlepších. Příkladné jsou také pneumatiky od Dunlop (Sport Maxx RT 2 SUV) a Vredestein (Ultrac Satin). Známka „dobrá“ je také vhodná pro Goodyear (Eagle F1 Asymmetric 3 SUV) a Pirelli (Scorpion Verde).
Závěr: S přesvědčivou prezentací Michelin dokazuje, že může být užitečné utratit nadprůměrné množství peněz na pneumatiku. Díky levné pneumatice ušetříte na špatném místě. V níže uvedené tabulce jsou uvedeny výsledky zkoušek se známkami v testovacích kapitolách „Terén“, „Mokrost“ a „Sucho“ a také celkový úsudek.

Název pneumatiky Sucho Mokro Sníh Led Komfort Hlučnost Valivý odpor Opotřebení Celkové hodnocení
Michelin Pilot Sport 4 SUV 2+ 1- - - - - - - příkladná
Dunlop SP Sport Maxx RT 2 SUV 2 2+ - - - - - - příkladná
Vredestein Ultrac Satin 2 2 - - - - - - příkladná
Goodyear Eagle F1 Asymetric 3 SUV 2+ 2 - - - - - - dobrá
Pirelli Scorpion Verde 2 2 - - - - - - dobrá
Barum Bravuris 5HM 2 2- - - - - - - uspokojivá
Maxxis Victra Sport VS5 SUV 2 2- - - - - - - uspokojivá
Cooper Zeon 4XS Sport 2 3+ - - - - - - uspokojivá
Nokian Powerproof SUV 2 2- - - - - - - uspokojivá
Lexani LX-Thirty 3 4+ - - - - - - nelze doporučit
Název pneumatiky Sucho Mokro Sníh Led Komfort Hlučnost Valivý odpor Opotřebení Celkové hodnocení
Nahoru