Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

4 tipy, jak snížit spotřebu paliva při jízdě na motorce

Jízda na motorce je jedinečný zážitek a výdaje na palivo při ní ve většině případů asi neřešíte. Přesto je dobré si je občas zkontrolovat, abyste kvůli vysoké spotřebě nemuseli omezit své vyjížďky. Nabízíme vám několik tipů, jak při jízdě na motorce šetřit benzín.

1. Tlak v pneumatikách

Jedním z faktorů s největším vlivem na spotřebu paliva je správný tlak v pneumatikách.  Kolik atmosfér má mít správně nahuštěná pneumatika, zjistíte z manuálu k motorce. Ideální je kontrolovat správný tlak před každou jízdou, nespoléhejte však pouze na manuální kontrolu stiskem ruky, ale tlak v pneu vždy raději změřte. Správným tlakem navíc prodloužíte i životnost motopneumatik a zlepšíte jízdní vlastnosti motorky.

2. Pravidelná údržba

Pokud nemáte motorku jenom na dívání, těžko zastavíte opotřebení součástek, ke kterému při jízdě dochází. Silně znečištěný vzduchový filtr, nevhodné zapalovací svíčky, zanesený výfuk… Jsou to drobnosti, ale v celkovém součtu zatěžují motor a zvyšují spotřebu. Případná výměna těchto součástek není příliš drahá, vaší motorce však prospěje pravidelná údržba, kterou spoustě malých komplikací předejdete a díky ušetřenému palivu najedete víc kilometrů.

3. Zbytečná hmotnost navíc

Čím víc motorku zatížíte, tím vyšší bude mít spotřebu. Pokud používáte brašny, zkontrolujte si, co všechno vlastně vozíte. Bez motolékárničky v žádném případě nevyjíždějte, ale věci, které používáte minimálně a během cesty sotva najdou využití, bez výčitek nechte doma.

Občas je dobré zkontrolovat, jestli v brašnách nevozíte zbytečnosti.

Také platí, že čím víc zatěžujete pneumatiky, tím rychleji se opotřebovávají. Proto je dobré se čas od času podívat na hloubku dezénu a ověřit si, jestli náhodou nepotřebujete vyměnit ojeté pneu za nové. Mrkněte se třeba na motopneu Pirelli, Continental nebo Dunlop.

4. Aerodynamika

Na každé těleso, tedy i na motorku, působí aerodynamické síly. Tvar motorky sice těžko ovlivníte, můžete ale změnit své držení těla. Čím víc totiž splynete s motorkou, tím menší aerodynamické síly na vás působí. Odpor vzduchu se kvadraticky zvedá s narůstající rychlostí, při rychlosti mezi 100 a 90 km/hod je daleko větší než při rychlosti od 50 do 60 km/hod.

Rozumíme, že si člověk motorku nekupuje, aby jezdil padesátkou. Pokud ale potřebujete snížit spotřebu, jízda nižší rychlostí je řešením. Čím větší má motorka odpor, tím větší má spotřebu.

Aerodynamický odpor snížíte vhodným oblečením a snahou co nejvíce splynout s motorkou.

 
A velký vliv má také oblečení, které při jízdě nosíte. Můžete samozřejmě jezdit v rozevláté bundě, ale lepší rozhodně bude přiléhavá kombinéza. Vhodné oblečení v kombinaci se správným způsobem sezení sníží spotřebu a ve výjimečných případech může zachránit i váš život.

 

Zdroj foto: Pixabay.com

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru