Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Jak vybrat helmu na motorku pro maximální bezpečnost i komfort?

Při výběru helmy na motorku hraje roli hned několik parametrů, z nichž by cena a design měly být až na posledním místě. Přilba na motorku musí především poskytovat bezpečí, komfort a měla by být maximálně odolná proti nárazu. Jak tedy vybrat helmu na motorku a na co si dát pozor?

Jak vybrat helmu na motorku

Zaměřte se na to, aby vám přilba správně seděla a aby byla homologovaná.

Přilba na motorku musí být homologovaná

Homologace zaručuje, že helma na motorku byla testována a schválena pro provoz na pozemních komunikacích a závodních tratích. Údaj o platné homologaci pro Českou republiku najdete na vnitřním polstrování nebo na řemínku. Podle aktuálních předpisů se jedná o údaj ECE 22-05. Helma bez platné evropské homologace může být životu nebezpečná, proto se vždy ujistěte, že kupujete prověřený výrobek.

Typy helem podle motorky a stylu jízdy

  • Otevřená helma – uzpůsobená pro kratší cestování, nebo klidnější jízdu na skútrech a mopedech 
  • Helma na enduro – určená pro jízdu v terénu
  • Integrální helma – vhodná pro závodníky a rychlou jízdu
  • Vyklápěcí helma – velmi oblíbený typ spojující z hlediska bezpečnosti a komfortu výhody předchozích typů

Přečtěte si také: Jak jezdit na motorce bezpečně?

Jak vybrat helmu na motorku podle materiálu?

Použitý materiál se odráží nemalou měrou na výsledné ceně helmy a z hlediska bezpečnosti hraje bezesporu nejvýznamnější roli. Helma na motorku z aramidových nebo uhlíkových vláken ochrání hlavu díky vysoké pevnosti a vyznačuje se i nízkou hmotností oproti jiným. Přilby s přídavkem sklolaminátu mají vyšší hmotnost, ale stále se jedná o velmi pevný a odolný materiál. Nejlevnější variantou jsou helmy z různých druhů plastů, které se nedoporučují do těžších terénů a pro závodní účely.

Velikost helmy na motorku

I homologovaná helma na motorku z těch nejodolnějších materiálů bude představovat nebezpečí, pokud vám nebude vyhovovat její velikost. Klíčovým parametrem pro výběr přilby na motorku je obvod hlavy, který se měří přes čelo těsně nad obočím a ušima. Tento obvod poté porovnejte s tabulkou konkrétního výrobce, neboť velikosti se mohou u různých značek mírně lišit.

Avšak ani správně vybraná velikost podle obvodu hlavy neznamená, že vám bude helma na motorku vyhovovat. Vždy je tedy třeba vyzkoušet, zda je přilba vhodná pro váš tvar hlavy

Ověřte si, zda:

  • helma na motorku klade mírný odpor při nasazování
  • je helma těsnější, ale nevyvíjí větší tlak
  • vás polstrování a hrany helmy netlačí na spánky a čelo, stejně tak nesmíte cítit tlak shora na hlavu
  • přilba plně obepíná obvod hlavy a tváří bez vůle, a to i při pohybu hlavy do různých stran
  • je helma na motorku pohodlná i po dobu několika minut

Komfortní přilba na motorku

Nejen správná velikost, ale i další atributy helmy se starají o váš komfort při jízdě. Základem je kvalitní odvětrávání, které oceníte zejména v letních měsících, a také ochrana před deštěm a chladem v nepříznivém počasí. O ochranu proti ostrému slunci se postará integrovaná clona, se kterou můžete manipulovat dle potřeby. Možnost instalace intercomu a antibakteriální povrch jsou v dnešní době už celkem běžné úpravy helmy.

Cena helmy na motorku

Cena přilby závisí samozřejmě na použitém materiálu, výše uvedených prvcích, které se starají o váš komfort, ale i na značce a designu. Přilba na motorku patří mezi základní ochranné prvky, a proto by se na ní nemělo v žádném případě šetřit na úkor bezpečnosti při jízdě.

Bez ohledu na to, kolik jste do helmy investovali, je vždy třeba i po zdánlivě neškodném pádu pořídit novou helmu. I malé poškození může pro jezdce představovat velké riziko!

A nezapomínejte, že kromě bezpečnostních prvků je dobré se zaměřit také na motopneu s dostatečně hlubokým vzorkem. Jen tak pohodlně a v klidu zvládnete každý povrch. 

Zdroj obrázku: Depositphotos.com

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru