Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Jak se zachovat při nehodě

Člověk si nepřipouští, že by se to mohlo týkat právě jeho, ale i vám se může stát, že se stanete účastníkem dopravní nehody. Proto je důležité si přečíst tento článek a vědět, jak postupovat pokud se účastníkem nebo svědkem dopravní nehody stanete.

accident-1409006_960_720

Při dopravní nehodě především zachovejte klid.

Pokud došlo k nehodě, je nejdůležitější nepanikařit a zachovat klid. Dále postupujte podle následujících doporučení:

1. Zabezpečte místo nehody

Co nejrychleji se snažte zabezpečit místo nehody, aby nedošlo k další havárii. Zapněte varovná světla a umístěte výstražný trojúhelník. Nezapomeňte si přitom na sebe vzít reflexní vestu.

2. Poskytněte první pomoc

Dále se věnujte zraněným osobám. Poskytněte jim akutní první pomoc (uvolnění dýchacích cest, zastavení krvácení, zabezpečení základních životních funkcí) a volejte záchrannou službu (tel. 155). Dále kontaktujte hasičský záchranný sbor (tel. 150), policii (tel. 158) nebo jednoduše využijte evropskou tísňovou linku (tel. 112). Do příjezdu záchranné služby oživujte zraněné.

first-aid-850489_960_720

Obnovte základní životní funkce.

3. Policii volejte až po poskytnutí první pomoci

Policii nemusíte volat k dopravní nehodě vždy. Nehodu jí oznamte, pokud dojde ke zranění nebo úmrtí osob, k hmotné škodě přesahující 100 000 Kč, k poškození majetku třetí osoby, nemožnosti zabezpečit plynulost provozu nebo se vyskytují nejasnosti ohledně zavinění dopravní nehody.

4. V případě nutnosti zabezpečte obnovení silničního provozu

Vozidlo můžete odstranit, jestliže je nehoda nahlášena policii a je řádně označeno postavení vozidel a pokud jste se shodli na odstranění vozidel s ostatními účastníky dopravní nehody.

Důležité je také to, jakým způsobem mluvíte do telefonu se záchrannými složkami. Snažte se mluvit klidně a věcně. Sdělte své jméno a popište co nejpřesněji místo, kde se nehoda stala (jméno obce, kilometrovník, orientační záchytné body). Poté popište, co se stalo a kolik osob bylo zraněno. Dále se řiďte pokyny dispečinku.

Předcházejte nehodám: nepodceňujte prevenci

Jediným způsobem, jak eliminovat riziko dopravní nehody na minimum, je prevence. Kromě své jízdy byste měli brát ohled na bezpečnost vašeho automobilu. Tu do velké míry ovlivňuje stav pneumatik a jejich sezónní výměna. Pokud například používáte zimní pneumatiky v létě, u auta se prodlužuje jeho brzdná dráha, čímž se zvyšuje riziko nehody. Nebezpečí letních pneumatik na zmrzlé vozovce snad netřeba ani zdůrazňovat.

Vzhledem k výše řečenému se nevyplatí příliš šetřit už při nákupu pneumatik. Kvalitní obutí od renomovaných výrobců pneumatik vám totiž kromě příjemné jízdy přinese také bonus v podobě lepší ovladatelnosti a stabilního chování auta na vozovce. Neznamená to nutně, že musíte utratit veškeré úspory v pneuservisu, i renomovaní výrobci jako například Hankook či Nokian dnes nabízí solidní pneu za přijatelný peníz.

Když už však k nehodě dojde, důležité je mít nejen znalosti první pomoci, ale i správné vybavení. Mluvíme hlavně o vybavení autolékárničky, ale také o výstražném trojúhelníku a reflexní vestě. Při nehodě dbejte na svoji bezpečnost a snažte se předejít dalším škodám na životech a majetku.

Potřebujete pomoct s výběrem pneumatik a dalšího příslušenství? Ozvěte se. Náš tým specialistů se o vás postará.

Zdroj foto: Pixabay.com

Nahoru