Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Jak dlouho vydrží pneumatiky

Jak dlouho vydrží pneumatiky? To je otázka, kterou si klade mnoho řidičů. V tomto článku se proto podíváme na to, jaké faktory ovlivňují životnost pneu, jak o ně správně pečovat, aby vám sloužily co nejdéle, a kdy je čas na jejich výměnu. Čtěte dále a zjistěte, jak prodloužit životnost vašeho obutí a zajistit si bezpečnou jízdu.

Skládka opotřebovaných pneumatik k recyklaci

Životnost a nájezd celoročních, letních i zimních pneumatik ovlivňuje styl jízdy, stav vozovek i to, jak o pneumatiky pečujete.

Faktory ovlivňující životnost pneumatik

Životnost pneumatik ovlivňuje mnoho faktorů, které mohou výrazně prodloužit či zkrátit možnost jejich použití a ovlivnit tak i vaši bezpečnost a jízdní komfort. Podívejme se na ty nejzásadnější.

Kvalita pneumatik

Jedním z faktorů, který má na výdrž pneumatik vliv, je jejich kvalita. Pokud si vyberete prémiové pneumatiky od některého z renomovaných výrobců, kteří neustále inovují a vyvíjí směsi a konstrukci plášťů, vydrží vám déle než levné alternativy. Z dlouhodobého hlediska se vám tedy investice do kvalitních pneumatik vyplatí.

Styl jízdy

Rychlejší degradace pneumatik je do velké míry ovlivněna způsobem, jakým jezdíte. Jste vyznavači stylu jízdy „brzda plyn“, často prudce brzdíte, agresivně se rozjíždíte a vozovku posetou výmoly profičíte rychlostí blesku? Pak vám obutí určitě nevydrží déle než při plynulé a klidné jízdě.

Stav silnic

Kvalita silnic hraje v (ne)prospěch životnosti pneu. Jízda po rozbitých a neudržovaných komunikacích způsobuje rychlejší opotřebování pneumatik než jízda po hladkém asfaltu bez děr a hrbolů.


Přečtěte si také: Nové úseky českých silnic a dálnic v roce 2024 >>


Údržba pneumatik

Správná a pravidelná údržba pneumatik je klíčem k prodloužení jejich životnosti. Jaké kroky byste v tomto případě neměli podceňovat? Je to především:

  • kontrola tlaku v pneu,
  • kontrola hloubky dezénu,
  • vyvažování a geometrie kol,
  • způsob skladování
  • a rotace pneumatik.

Silnice plná výmolů a prasklin

Mnohé komunikace jsou v žalostném stavu. Receptem na jízdu po rozbité silnici je trpělivost a nižší rychlost, díky níž nebudete pneumatiky tolik ničit.

Jak prodloužit životnost pneumatik

Již jsme zmínili, že údržba pneumatik sehrává důležitou roli v jejich životnosti. Pokud jim budete věnovat patřičnou péči, odvděčí se vám delším nájezdem i spolehlivostí. Nyní se na jednotlivé kroky údržby podíváme podrobněji.

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách

Správný tlak zajišťuje rovnoměrné opotřebení a lepší jízdní vlastnosti plášťů. Kontrolovat byste jej měli alespoň jednou měsíčně a vždy před každou delší cestou, například než vyrazíte na dovolenou. Jaký tlak nastavit v pneumatikách zjistíte ze štítku na sloupku u dveří řidiče nebo na víčku palivové nádrže.

Správná geometrie kol a vyvažování

Pokud nemáte správně seřízenou geometrii kol, budou se vám pneumatiky nerovnoměrně sjíždět, navíc si koledujete i o problémy s podvozkem. Požitek z jízdy také nebude nic moc. Nechte si proto alespoň jednou ročně zkontrolovat nastavení geometrie a nezapomeňte ani na pravidelné vyvažování kol. To vám každý profi pneuservis provede při sezónní výměně pneumatik. Pokud si kola na léto a zimu měníte sami, nezapomeňte se na vyvážení objednat.


Přečtěte si také: V podvozku něco klepe? Může jít o poškozený stabilizátor >>


Skladování pneumatik

Skladujete doma nebo v garáži sezónní pneu? Přesvědčte se, že se jedná o suché, tmavé a chladné místo. Dezén pneu musí stát na zemi nebo v kovové konstrukci regálu, jednou za čas byste pláště měli pootočit. Jestliže z auta sundáváte celá kola, uložte je naležato, např. na stojan (jednou za měsíc je přeskládejte), nebo zavěste. Díky těmto zásadám skladování pneumatik pomůžete prodloužit jejich životnost.

Skladování pneumatik v kovových regálech

Samotné pneumatiky skladujte postavené vedle sebe – na zemi, nebo v regálu. Jednou za měsíc je pootočte, aby se nedeformovaly.

Rotace pneumatik

Rotace neboli střídání pozic pneumatik je také jednou z proměnných, která se podepisuje na jejich delší výdrži. Proč pozice měnit? Pneumatiky na hnací nápravě se opotřebovávají rychleji. Je to dáno přenosem síly, pohybu a krouticího momentu. Doporučujeme tedy vyměnit přední za zadní a naopak zhruba po ujetí každých 8 000 až 10 000 km, abyste předešli nerovnoměrnému opotřebení plášťů.

Jak poznat, že jsou pneumatiky opotřebované?

Stav pneumatik je rozhodující pro vaši bezpečnost na silnici, proto kromě tlaku pravidelně kontrolujte, zda nejsou viditelně poškozené, nerovnoměrně sjeté a hloubka dezénu odpovídá zákonnému minimu.

Kdy vyměnit pneumatiky

Životnost letních, zimních i celoročních pneumatik není věčná. Zde uvádíme hlavní důvody pro jejich výměnu:

  • Mají viditelné známky opotřebení, praskliny či boule nebo jsou jinak mechanicky poškozené.
  • Hloubka dezénu letních pneumatik klesne na zákonné minimum 1,6 mm.
  • Hloubka dezénu zimních pneumatik klesne na zákonné minimum 4 mm.
  • Minimální hloubka dezénu celoročních pneumatik je v daném ročním období na hranici zákonného minima.
  • Jsou v provozu více než 6 let, bez ohledu na hloubku dezénu.

Ptáte se, kam se vracejí opotřebované pneumatiky? Rozhodně s nimi nejezděte do lesa! Zdarma je můžete vrátit na sběrném místě v blízkosti vašeho bydliště.


Přečtěte si také: DOT pneu aneb jak moc je datum výroby pneumatik důležité? >>


Věříme, že vám tyto informace pomohou prodloužit životnost vašich pneumatik a zajistit bezpečnou jízdu. Máte další dotazy nebo potřebujete poradit s výběrem nového obutí? Kontaktujte nás, AZ pneu je tu pro vás!

 

Vybrat nové pneumatiky

 

Zdroj fotografií: Depositphotos

Nahoru