Vážení zákazníci, v pátek 3.12. bude naše prodejna v Opavě z technických důvodů otevřena pouze do 14 hodin. Děkujeme za pochopení.

Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Nepoznáte sjeté pneumatiky? Koledujete si o malér

Životnost všech věcí, včetně pneumatik, je omezená. Tenisky i trička nám dají jasně vědět, že už dosloužily. Balené potraviny to na sobě mají dokonce napsané. Jak je tomu ale u pneumatik?

Nejběžnějším ukazatelem opotřebení je gumová destička, kterou najdete na dně podélných kanálů pneumatiky. Destička je tlustá 1,6 mm (tedy stejně jako je předepsaná minimální hloubka dezénu letních pneumatik, u zimních jsou to 4mm). Pneumatika je opotřebována v momentě, kdy je na stejné úrovni s touto destičkou i běhoun pneumatiky. Do té doby můžete pneumatiku legálně používat, později už si koledujete o malér.

Mnoho výrobců pneumatik, jako je například Continental, umisťuje na bočnice pneumatik značky, které vám usnadní nalezení destičky ukazující míru opotřebení. Tyto značky mají podobu loga firmy, trojúhelníku nebo písmen TWI (anglická zkratka pro Tread Wear Indicator, česky: Indikátor opotřebení běhounu).

Důmyslnější systém nabízejí například pneumatiky Nokian. Na běhounech mají vyražená čísla, která se s postupujícím opotřebením mažou. Tato čísla uvádějí stupeň opotřebení pneumatiky. Díky tomu na první pohled víte, na čem jste.

945883711_dc5b134f4b_z

Rozdíl mezi novou a sjetou pneumatikou je do očí bijící.

V polních podmínkách pro změření opotřebení pneumatiky postačí i mince. Zde platí, že pokud po zasunutí do běhounu vidíte celý obrázek na minci, pneumatika je zralá na výměnu. Záleží ovšem na tom, jakou minci zvolíte, a tento způsob je tudíž velmi nepřesný. Pokud jste ovšem puntičkáři, neobejdete se bez hloubkoměru. Ten snadno zakoupíte v kterémkoliv autoservisu, a můžete tak měřit opotřebení svých pneumatik s naprostou přesností.

5376472668_9712694f76

V podobném případě asi na měření hloubky dezénu není třeba ani té mince.

Předejít zbytečnému opotřebení můžete používáním sezónních pneumatik. Letní a zimní pneu jsou uzpůsobené rozdílným teplotám i počasí. Podrobněji se o tom dočtete v našich článcích Kdy je na čase přezout letní pneumatiky aZimní pneu v létě? Můžete taky brzo dojet”.

Na rozdíl od většiny dalšího spotřebního zboží závisí na pneumatikách doslova váš život. Bez pneumatik v dobrém stavu je totiž bezpečná jízda autem nemyslitelná. Proto je potřeba je pravidelně kontrolovat, a to nejen kvůli opotřebení, ale i případným defektům. V autoškole vám možná do hlavy vtloukali, že je tak potřeba činit před každou jízdou. Úplně ale postačí, když stav svých pneu budete kontrolovat v pravidelných intervalech odvislých od četnosti vašich jízd.

Potřebujete pomoct s výběrem pneumatik a dalšího příslušenství? Ozvěte se. Náš tým specialistů se o vás postará.

Zdroj foto: Flickr.com

Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Nahoru